Консультації та поради для батьків

 

Памятка! “Грип та ГРВІ: що робити, щоб вберегтися”

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип   має   симптоми  схожі   з   іншими   гострими   респіраторними   вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом –   коли  хвора людина кашляє, – чхає чи просто розмовляє.  У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – її життя.

Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

– сильна блідість або посиніння обличчя;

– затруднення дихання;

– висока температура тіла, що довго не знижується;

– багаторазове блювання та випорожнення;

г лорушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

– болі у грудній клітці;

– домішки крові у мокроті;

– падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Профілактика грипу

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей. Навіть якщо ознак хвороби немає:

–  Уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

–  Користуватися одноразовими масками при необхідності – щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу – волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник.

–   Регулярно  провітрювати  приміщення  і  робити  вологе  прибирання  – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії,  що  можуть  залишатися  активними  впродовж  годин  після перебування у приміщенні хворої людини.

– Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

– Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

–  Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.

 

 

Що лікує грип

Лікувати грип можна за допомогою:

–  Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинутинавірус  грипу:  припинити  його  розмноження  в  організмі.  Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

–  Препаратів, що пом’якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може  виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення   лікаря   не   слід:   передозування   може   завдати  серйозної  шкоди організму. Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід.  Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.

Дітям до 18 років та вагітним жінкам не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар можна за допомогою парацетамолу.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно.

Що не лікує грип

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

–  Антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за” призначенням  не лікує хворобу  і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

–  Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.

–  Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

–  Народних засобів — лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу – за умов розумного використання без зловживань.

 

 

Картинки по запросу картинки здоровье

Кальцій як важливий елемент для організму дитини

     Діагностика,  лікування та профілактика недостатності кальцію у дітей до семи років

Кальцій — це життєво важливий елемент, який має постійно надходити в організм дитини в достатній кількості для забезпечення стабільного метаболізму. Він допомагає дошкільнику рости міцним і здоровим. Розглянемо докладно, у якій саме кількості дитячому організму потрібен кальцій і чи необхідно дитині вживати його не лише з їжею, а й додатково

Ріст і формування організму людини триває протягом усього жит­тя, однак особливо активно це відбувається в дитинстві. І саме кальцій бере участь практично в 300 різних біологічних процесах, основними з-поміж яких є формування кісткової тканини, дентину і емалі як молочних, так і постійних зубів дитини, скорочення м’язів, підтримання нервової, м’язової провідності та м’язового тонусу на належному рівні. Іони кальцію беруть участь у процесі згортання крові, зменшують проникність судин і регулюють кислотно-лужний баланс організму. Кальцій активує численні ферменти і гормони ен­докринних залоз. Окрім того, він має антистресову, протизапальну, протиалергійну дію і бере участь у процесах формування навчаль­них навичок та короткочасної пам’яті.

Організм людини містить 1000- 1300 мг кальцію, і 99% від цієї кількос­ті — в скелеті у формі різних сполук, а залишковий 1% розподілений по всьо­му організму — в тканинах і м’язах.

Існує два види кальцію:

 • іонізований або вільний;
 • зв’язаний з білками, в основному — альбумінами.

Іонізованого кальцію має бути близько 50% від усієї його кіль­кості в плазмі крові. Саме він має біологічну активність і його рівень відображає стан кальцієвого обміну в організмі найбільш адекватно. Цей показник використовують для оцінювання стану гіпокальціємії, адже він відображає реальну кількість кальцію на мембранах і все­редині клітин, що беруть участь в обміні речовин.

Денні норми споживання кальцію для дошкільників

Кількість кальцію, яка має надходити в організм, коливається залежно від віку, статі та стану організму дитини.

Відповідно до віку норма кальцію в організмі становить:

 • до шести місяців — 400 мг;
 • від шести до дванадцяти місяців — 600 мг;
 • від року до десяти років — 800 мг.

Ці норми підтримуються, якщо в організм надходить кількість кальцію, що перекриває мінімальну денну норму хоча б наполови­ну, тобто в організм дитини мають надходити 500-1000 мг каль­цію щодня. Надлишок кальцію просто не всмоктується і виводиться з організму із сечею та калом, зазвичай ця частка становить 20-50% від отриманого кальцію. До того ж існує і фізіологічна втрата каль­цію з секретами залоз.

Засвоєння кальцію обер­нено пропорційно його вмісту в їжі. Якщо його замало, то він всмок­тується сильніше, ніж у разі його надлишкової кількості. І навпаки: що більше кальцію в їжі, то гірше він всмоктується з неї. Варто зауважити, що на всмоктування кальцію впливав над­ходження в організм дитини ліків, жиру, фосфору, фітинової та щавлевої кислот. Усі ці речовини, зв’язуючи кальцій, утворюють солі, які не всмокту­ються. На рівень засвоєння кальцію організмом негативно вплива­ють захворювання шлунку і кишківника, недостатність печінкової або панкреатичної функції.

На рівень кальцію також можуть впливати його надлишкові втрати, навіть у разі надходження кальцію в достатній кількості. За­хворювання нирок, застосування сечогінних препаратів і надлишок білка в харчуванні посилюють втрати кальцію із сечею, що може призвести до його недостатності.

У разі недостатності кальцію організм виділяє особливі гормо­ни, які вимивають його з кісток, оскільки достатня концентрація кальцію в крові є пріоритетнішою для організму і має бути постій­ною. Саме тому недостатнє надходження кальцію з їжею може при­зводити до крихкості кісток.

Речовини, що сприяють обміну кальцію в дитячому організмі

Із кальцієвим обміном тісно пов’язаний обмін фосфору. Він як і кальцій більшою мірою міститься в скелеті, утворюючи з ним твер­ду основу кістки. Окрім того, фосфор бере участь у:

 • перенесенні енергії у складі особливих сполук;
 • обміні вуглеводів і жирів;
 • структуруванні ДНК і РНК;
 • роботі м’язів;
 • системі кровообігу.

А найголовніше — фосфор сприяє всмоктуванню іонів каль­цію в кишківнику, активуючи цей процес. Якщо фосфору надходить з їжею недостатньо або збільшується його втрата із сечею, то пору­шується й обмін кальцію.

Регуляцію обміну кальцію також здійснюють вітамін D і гормо­ни паращитовидних залоз — паратиреоїдний гормон та кальцито- нін. Вітамін Б — це унікальна гормоноактивна речовина, яку орга­нізм синтезує самостійно під дією ультрафіолетових променів. Крім того, частково він надходить ззовні з їжею.

Основними ефектами вітаміну D є:

 • посилення всмоктування кальцію і фосфору в кишківнику;
 • активація обміну кальцію в кістках;
 • посилення виділення кальцію із сечею.

Паратгормон і кальцитонін виділяються в організмі для підтри­мання постійної концентрації кальцію в крові, що забезпечує функ­ціонування нервової системи, скорочення м’язів тощо.

Кальцій у продуктах харчування

Максимально кальцій засвоюється з молочних продуктів, осо­бливо тих, які містять фосфор — це сир кисломолочний, тверді сири і молоко. Добре засвоюється кальцій із продуктів харчування, що містять одночасно кальцій, фосфор і вітамін D. Це здебільшого тваринні продукти: рибна і яловича печінка, морепродукти, масло вершкове, яєчний жовток і кунжут. Та­кож корисними для дошкільників є про­дукти з одночасним умістом кальцію і фосфору — яблука, зелений горошок, боби, цілі зерна пшениці, свіжі огірки, усі види капусти (особливо цвітна), селера, салат латук, редис та білі сири.

Якщо дитина не сприймає або певний час не вживає молочні продукти, то джерелом кальцію для неї є вівсяна крупа, бобові, су­хофрукти, горіхи, яйця і риба.

У дитячому харчуванні важливим є не лише кількість кальцію у страві, а й рівень його засвоєння організмом, тобто збалансова­ність харчування дитини. На всмоктування і засво­єння кальцію з їжі негативно впливає велика кількість харчових волокон, які є в овочах, фруктах, крупах, а також наявність фітину, особливо в манній крупі. Тому задля запобігання порушенням фос­форно-кальцієвого обміну молочні страви недоцільно поєднувати з деякими овочами та фруктами, хоча це і смачно. А каша молочна манна, незважаючи на вміст молока, через невдале поєднання про­дуктів не збагачує дитячий організм кальцієм. Крім того, солі фос­форної кислоти, що містяться в рибі і м’ясних продуктах, а також солі щавлевої кислоти, що містяться в шоколаді, какао, шпинаті, ускладнюють всмоктування кальцію. Кофеїн і солодкі газовані на­пої посилюють виведення кальцію із сечею, а надлишок жирної їжі не дає кальцію всмоктатися з кишківника, і внаслідок цього утворю­ються нерозчинні сполуки кальцію. Надлишок солі і білка в їжі та­кож ускладнює всмоктування кальцію.

Слід наголосити, що найефективніше засвоєнню кальцію дитя­чим організмом сприяє молочний цукор — лактоза. Тому дуже важ­ливо, щоб у харчуванні дитини було достатньо молока і молочних продуктів.

Діагностика недостатності кальцію та порушень кальцієвого обміну

Якщо до дитячого організму надходить замало кальцію або він втрачається занадто активно, то це може призвести до недостатнос­ті кальцію. Зазвичай це проявляється порушеннями будови скелета, судин, схильністю до кровотеч і багатьма іншими симптомами.

Головна ознака недостатності кальцію — витончення або по­вне зникнення емалі з поверхні зубів. У цьому випадку зуби стають особливо чутливими до кислих продуктів. Також спостерігають лам­кість нігтів і волосся. Якщо ж дитина часто ламає кістки, то це вже не просто симптом недостатності кальцію, а доказ. У такому разі по­трібне лікування.

Одним із способів ранньої діагнос­тики дефіциту кальцію, на думку бага­тьох фахівців, є виявлення постійного бажання дитини поїсти солодкого. Якщо воно переслідує дошкільника, то це най­частіше спровоковано недостатністю кальцію, після прийому якого бажання пройде саме собою.

У дітей недостатність кальцію спричиняє:

 • відставання в рості і вазі;
 • порушення будови кісток;
 • розвиток рахіту в перші півроку життя;
 • гальмування психічного розвитку;
 • пізнє дозрівання функцій внутрішніх органів.

На недостатність кальцію в організмі дошкільника вказують також такі симптоми, як швидка стомлюваність, загальна слабкість, зниження інтелектуальної функції, суха шкіра, ламке волосся і нігті, прогресуючі ураження зубів — карієс і пародонтит, відчуття повза­ння мурашок у пальцях рук і м’язові посмикування.